TOSKANIA - widok na winnice z kopca etruskiego grobowca w posiadłości LADRONAIA
TOSKANIA – widok na winnice z kopca etruskiego grobowca w posiadłości LADRONAIA (foto: K.Maciejewska-Serra)

.

Już Rzymianie zwali Italię „Enotria Tellus” czyli Kraina Wina, a to dzięki niezwykłej różnorodności odmian winorośli, z której powstawały setki bardzo odmiennych od siebie w smaku win. Do dziś na terenie Półwyspu Apenińskiego znaleźć ich można ponad tysiąc z czego setki z nich są intensywnie uprawiane z przeznaczeniem na wino. Ta różnorodność sprawia, że włoskie wina są w stanie zaspokoić gusty zarówno koneserów win jak i osób o zupełnie nieokreślonych preferencjach.

 

Lucca, TOSKANIA - średniowieczny relief na fasadzie katedry obrazujący miesięce dedykowane winu
LUCCA w TOSKANII – średniowieczny relief na fasadzie katedry obrazujący miesięce dedykowane winu (Foto: K.Maciejewska-Serra)

.

Wystarczy zdegustować zaledwie kilka win pochodzących z różnych odmian winogron uprawianych w odmiennych regionach Włoch, aby przekonać się, iż niemożliwa jest powierzchowna definicja włoskich win. Starają się ją często stworzyć osoby, które swą wiedzę o włoskich winach opierają wyłącznie na znajomości wytrawnych i dość „trudnych” toskańskich win Chianti Classico produkowanych na bazie lokalnej odmiany winogron Sangiovese. Te ostatnie to niewątpliwie najbardziej znane z włoskich win, znakomicie nadające się do dań serwowanych w tysiącach włoskich restauracji na całym świecie. Na drugim miejscu pod względem swej popularności plasują się równie wytrawne Barolo z Piemontu produkowane na bazie winogron Nebbiolo a następnie utrzymane w międzynarodowym stylu wina Supertuscans powstające głównie na  wybrzeżu Toskanii, których produkcja opiera się w większości na użyciu winogośli tzw. międzynarodowych (m.in. Cabernet i Merlot). Wszystkie trzy grupy to wina bardzo wytrawne a przy tym stosunkowo drogie, z pewnością nieodpowiednie dla „niewyrobionych” amatorów win.

.

Florencja, TOSKANIA - profesjonalne degustacje podczas corocznych prezentacji win CHIANTI CLASSICO
Florencja, TOSKANIA – profesjonalne degustacje podczas corocznych prezentacji win CHIANTI CLASSICO (Foto: K. Maciejewska-Serra)

.

W ostatnich latach pojawiły się w Polsce niektóre znakomite wina z południa Włoch, głównie z Sycylii i Apulii, których zdecydowanie łagodniejszy charakter przy utrzymaniu ich wytrawnego charakteru i dość wysokiej zawartości alkoholu ma szansę być szczególnie doceniony przez przeciętnego polskiego konsumenta win. To od tych stricte śródziemnomorskich w charakterze win, moim skromnym zdaniem, warto rozpoczynać swą przygodę z włoskimi winami.

 

Taormina, SYCYLIA 2007- francuska aktorka Carole Bouquet prezentuje swoje wino deserowe Passito di Pantelleria
Taormina, SYCYLIA 2007- francuska aktorka Carole Bouquet prezentuje swoje wino deserowe Passito di Pantelleria (Foto: K. Maciejewska-Serra)

 

Poza winami czerwonymi Włochy posiadają niezwykle różnorodne gatunki świeżych i dojrzewających win białych, znakomite, osiągane bez dodatku cukru mniej i bardziej słodkie wina deserowe oraz wina musujące mogące w wielu przypadkach konkurować z szampanami. Warto wspomnieć również o aromatycznej włoskiej grappie, czyli destylacie produkowanym z winnych wytłoków, w którego produkcji przodują północnowłoskie destylarnie i który z pewnością przypadnie do gustu amatorom mocnych, wysokogatunkowych trunków.

 

FRIULI VENEZIA GIULIA - dziennikarz i sommelier Wojtek Gogoliński degustuje grappy TOSOLINI
FRIULI VENEZIA GIULIA – dziennikarz i sommelier Wojtek Gogoliński degustuje grappy TOSOLINI (Foto: K. Maciejewska-Serra)

.

WŁOCHY KONTRA NOWY ŚWIAT

Ostatnie lata to bez wątpienia komercyjny triumf win pochodzących zza Oceanu, który nie ominął i Polski. Włosi przyzwyczajeni do swych rodzimych produktów, mogących zaspokoić różnorodne gusty, raczej niechętnie sięgają po zagraniczne wina, może z wyjątkiem szampanów, choć i w tej dziedzinie posiadają oni swe włoskie odpowiedniki takie jak m.in wyrabiane podobnie jak szampany musujące Franciacorta z rejonu Lombardii.

 

Rejon win Franciacorta, LOMBARDIA - degustacja w posiadłości MONTE ROSSA
Rejon win Franciacorta, LOMBARDIA – degustacja w posiadłości MONTE ROSSA (Foto: K. Maciejewska-Serra)

Pozaeuropejskie wina, okreslane czasem jako egzotyczne, są najczęściej winifikowane w sposób ułatwiający ich degustację oraz mają bogaty i przyjemny aromat, który jednak w porównaniu z wysokogatunkowymi włoskimi winami, utrzymuje się bardzo krótko po odkorkowaniu butelki a ich smak jest „skonstruowany” pod tzw. międzynarodowy gust preferujący wina łagodne i odpowiednie do każdej okazji. Są to bez wątpienia wina atrakcyjne i przyjemne ale nieautentyczne i ograniczonym stopniu oddające charakter użytej do ich produkcji winorośli oraz pomijające w dużym stopniu unikalność miejsca uprawy czyli tzw. terroir.

 

TOSKANIA - winnice w podflorenckim rejonie Carmignano
TOSKANIA – winnice w podflorenckim rejonie Carmignano (Foto: K. Maciejewska-Serra)

 

Dobre wino, jak określają to jego zagorzali koneserzy, ma w sobie duszę, która przejawia się w jego unikalnym, niepowtarzalnym z rocznika na rocznik charakterze, który ewoluuje nie tylko podczas procesu dojrzewania i winifikacji w winiarni ale i w zamkniętej butelce a następnie w karafce i kieliszku. Jedynym sposobem na jej poznanie jest uważna i nieśpieszna degustacja jak największej liczby różnorodnych win. Mam tu na myśli oczywiście wina wysokogatunkowe a nie tzw. stołowe, które wypełniają półki polskich marketów, zawierające m.in. ogromne ilości konserwującej je siarki, po spożyciu których ból głowy jest gwarantowany.

Nie oznacza to, iż pośród setek obecnych już na naszym rynku win tzw. marketowych nie można znaleźć win poprawnych pod względem gatunkowym i przyjemnych, lecz ich wybór przypomina raczej rosyjską ruletkę i to w dosłownym znaczeniu, gdyż niektóre z tych win mogą się okazać wręcz szkodliwe dla zdrowia. Stąd też zdecydowanie bezpieczniej jest kupować wina w sklepach winiarskich bądź wydzielonych działach niektórych lepszych supermarketów, które to coraz częściej  gwarantują również odpowiednią obsługę (w tych ostatnich najlepiej nie zdawać się na własną intuicję lecz poprosić o pomoc kompetentnego sprzedawcę, najlepiej kierownika działu win).

 

Rejon win Franciacorta, LOMBARDIA - winobranie w posiadłości VILLA
Rejon win Franciacorta, LOMBARDIA – winobranie w posiadłości VILLA (Foto:K.Maciejewska-Serra)

 

W przeciwieństwie do win z Nowego Świata, wina włoskie określane są przez znawców jako autentyczne czyli wyprodukowane w jak największym poszanowaniu do miejscowej tradycji, historii uprawy i produkcji, charakteru winorośli oraz jej terroir. W respektowaniu tych kryteriów pomocne są bez wątpienia uwzględniające je surowe i rygorystyczne normy obowiązujące we włoskiej branży winiarskiej oraz wysoka świadomość samych producentów dumnych z unikalności swych win.

 

TOSKANIA - książę Duccio Corsini degustuje wina innych producentów podczas prezentacji ALLA CORTE DEL VINO
TOSKANIA – książę Duccio Corsini degustuje wina innych producentów podczas prezentacji ALLA CORTE DEL VINO (Foto:K.Maciejewska-Serra)

 

Warto podkreślić, iż kolosalny progres jakościowy, jakiemu uległa włoska enologia w ostatnich latach oraz popularyzacja śródziemnomorskiego stylu życia z dietą na czele, przyczyniają się do wciąż rosnącego powodzienia włoskich win na świecie. Ukoronowaniem sukcesu win włoskich na rynkach międzynarodowych było odebranie winom francuskim prymatu utrzymywanego przez nie od pokoleń. Obecnie to właśnie wina włoskie a nie francuskie plasują się na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży na świecie.

 

 

WINO I MEDIA

Z myślą o polskich miłośnikach włoskiego wina Włoski Instytut Handlu Zagranicznego utworzył przed kilku laty polskojęzyczny portal Smak Italii!  zawierający przydatne informacje o tamtejszych winach i gastronomii, do którego z pewnością warto czasem zaglądać.

Szukającym informacji o włoskich winach i znającym język włoski polecam ponadto lekturę tamtejszych portali winiarskich takich jak: Winenews, Winereport, Vinealia, Vinit, Acquabuona, TigulliovinoWinesurfLavinium, Winelovely, CucinaeVini.

 

Targi wina Vinitaly w WERONIE 2007 - stand wydawnictwa "Vini Buoni d Italia"
Targi wina Vinitaly w WERONIE 2007 – stand wydawnictwa „Vini Buoni d Italia” (Foto;K. Maciejwska-Serra)

 

Niektóre z nich prowadzą własne rankingi włoskich win, które są znakomitym uzupełnieniem dla dostępnych na rynku księgarskim roczników winiarskich takich jak choćby wydawany rokrocznie przez Włoski Związek Sommelierów „Duemilavini”.

Poszukującym niepowtarzalnych, możliwie jak najbardziej tradycyjnych włoskich win polecam wydawany od kilku lat i alternatywny dla znanych dotychczas włoskich leksykonów winiarskich „Vini Buoni d’Italia”.

Zanim zdecydujemy się na zakup szczególnie kosztownej butelki włoskiego wina warto zajrzeć do jednego z nich by choć pobieżnie zorientować się w proponowanej klasyfikacji (roczniki te często posiadają również polskie sklepy winiarskie).

.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *